Börtönbe kerülhet az iráni sportolónő, aki visszautasította a hidzsáb viselését
A 33 éves Elnaz Rekabi országát egy Szöulban megrendezett mászóversenyen képviselte, az iráni nőknek kötelezően előírt fejkendő nélkül.
A 33 éves Elnaz Rekabi országát egy Szöulban megrendezett mászóversenyen képviselte, az iráni nőknek kötelezően előírt fejkendő nélkül.
Akár békeidőben, akár háborúban nincs földi infrastruktúra, jól jöhet Elon Musk reményteli műholdas netszolgáltatása, a Starlink. Ám a kereslet gyorsabban bővül a kínálatnál.
Az iráni ellenzékiek szerint már 100-hoz közelít az országban napok óta tartó tüntetéshullám halálos áldozatainak száma.
Egy 22 éves kurd nő halála miatt országszerte lángolnak a fejkendők Iránban. A forradalom a közösségi médiába is begyűrűzött, ahol a Mahsza Amini mellett kiálló nők sorra teszik fel a videókat, amelyeken az látható, hogy levágják a hajukat. Akadnak azonban olyanok is, akik szerint nem jó ötlet a hidzsábot kikiáltani minden baj okozójának, és nehezményezik, hogy a nők öltözködése oldaltól függetlenül politikai eszközzé vált.
Az ukrán utasszállító repülő tévedésből történt lelövése és az újabb kormányellenes tüntetéshullám jelzi, hogy Iránt szétfeszítik a katonai konfliktusok és a gazdasági nehézségek.
Repedezik az iráni vallási rendszer, amely erőszakkal gyűrte le a 2009 óta legnagyobb tiltakozóhullámot. Belső hatalmi harcok és újabb külföldi szankciók fenyegethetik a rezsim sorsát.
Több mint egy hétig tartottak a kormányellenes tüntetések és zavargások.
A perzsa állam levélben tett panaszt szerdán az ENSZ Biztonsági Tanácsánál (BT) és a világszervezet főtitkáránál, António Guterresnél, az iráni belügyekbe történt beavatkozással vádolva az Egyesült Államokat.
Szerintük csak legfeljebb 1500 fős gyűléseket tartottak.
Arra kérték az iráni hatóságokat, hogy ne fojtsák vérbe a tüntetéseket.
Eddig legalább 15-en haltak meg a tüntetésekben, több helyen a rendőrök nyitottak tüzet a tiltakozókra.
Összecsapások törtek ki Teheránban kormánypárti és ellenzéki csoportok között szerdán.
Iránban felakasztottak csütörtökön két embert, miután halálra ítélték őket kormányellenes tüntetésen való részvételért - jelentette az Irna hivatalos hírügynökség.
Évek óta létező jelenség, hogy az erősen cenzúrázott sajtójú országokból származó hírek esetében az újságírók nem mindig tartják be az olyan alapvető elveket, mint az információk több forrásból történő megerősítése. Az iráni helyzet kapcsán ez most halmozottan előjött.
Tüntetők megtámadták péntek délután Irán svédországi nagykövetségét - jelentette a svéd STV televízió.
A Külügyminisztériumba kérette szerdán Iklódy Gábor külügyi szakállamtitkár, politikai igazgató az Iráni Iszlám Köztársaság budapesti nagykövetét, Ali Reza Irvast; a megbeszélésen az iráni választások után kialakult helyzetről volt szó - közölte a tárca szóvivője.